O účinných složkách Be2la® aneb jak to funguje?

 

Léčivé bylinky1,2

Léčivé účinky heřmánku jsou známy již od dob prvního bylinkáře - Aviceny. Heřmánek má nepřeberné množství pozitivních účinků (negativní snad nejsou známy žádné) na lidský organizmus i pokožku. Jmenujme alespoň "pár" - antimikrobiální-dezinfekční, protiplísňové, protizánětlivé, regenerační účinky, dále urychluje hojení ran a snižuje výskyt jizev. 

Zdrojem tea tree oleje je kajeput střídavolistý, což je stále zelený keř, jehož domovinou je Austrálie. Účinnou složkou tea tree oleje je monoterpen – α-terpinenol, kterého kvalitní olej obsahuje min. 35 %. Jako hlavní účinky tea tree oleje jsou uváděny antiseptické, antimikrobiální (účinný proti zlatému stafylokoku) a antimykotické, ale lze nalézt též údaje o protivirových účincích nebo použití proti lupům nebo blechám a vším.

Silice damaškové růže odstraňuje nervozitu a vytváří harmonii, navozuje zklidnění a pomáhá při stavech úzkosti. Zanechává příjemné pocity květinové zahrady. Afrodiziakální a pěstící účinky růžového oleje jsou známy již ze staré Antiky...

Levandulová silice (a sušené květy) pomáhá uvolňovat svalové napětí a odstraňuje psychickou a fyzickou únavu, čímž redukuje stres. Působí pozitivně při regeneraci svalových a revmatických potíží, stejně jako při nervovém vyčerpání a bolestech hlavy. Nedoporučuje se použití u těhotných a lidí s nízkým tlakem.

V rámci aromaterapeutického využití silic bylo v Japonsku testováno využití jasmínové silice pro zvýšení koncentrace administrativních profesí, vedoucí ke snížení chybovosti při rutinní práci. Zatímco právě jasmínová silice vedla ke 33% snížení chybovosti, citronová silice snížila chybovost o celých 54 %.2

Pravá silice violky vonné (lidově fialky) nalézá uplatnění při zklidnění a pěstování pokožky jakož i její regeneraci po úpalu.

Pomerančová a bergamotová silice stimulují a osvěžují organismus, odstraňují deprese a společně s neodolatelnou vůní čokolády přináší též relaxační účinky. Navozují příjemné pocity harmonie a svěžesti. Kromě toho citronová, bergamotová, limetková i mandarinková silice mají výrazné dezinfekční účinky.

Rozmarýnová silice působí regeneračně, uklidňuje a uvolňuje svaly a odstraňuje jejich křeče a zmírňuje i bolesti kloubů (pozitivní účinky při revmatických bolestech). Silice meduňky lékařské tlumí bolesti a má celkové zklidňující účinky (uklidňuje rozbouřenou mysl, starosti, neklidné myšlenky), dokáže navodit příjemnou náladu před usínáním. Šálek meduňkového čaje Vám zajistí klidné a dobré spaní. Zevně účinkuje výborně na namožené svaly, ale také bolesti kloubů. Skvělé využití proto nalézá olej meduňka s rozmarýnem pro zklidňující masáže fyzicky unaveného těla zatíženého nervovým vyčerpáním a stresem. Masážní olej rozmarýny s meduňkou je jedinečný produkt, který snoubí účinky dvou unikátních bylinek v jednom a naleznete jej právě u nás. Nedoporučuje se použití u lidí s nízkým tlakem.

Skořicová silice je známá svými silnými dezinfekční účinky s širokým spektrem účinku.

Šalvějová a tymiánová silice mají kromě příjemné bylinkové vůně též výrazné dezinfekční až fytoncidní (hubí bakterie, plísně a prvoky) účinky na pokožku.

Lufa je přírodní mycí houba, vhodná pro každodenní použití. Skvěle prokrvuje pokožku a pomáhá tak její regeneraci, odstraňuje odumřelé kožní buňky, uvolňuje ucpané mazové žlázy a a unavené svaly. Pokožka zůstává jemná a hladká. Jsou známy také účinky proti celulitidě a revmatismu. Lufa je vhodná také na odstranění ztvrdlé kůže na chodidlech.

Triterpeny: V lidovém léčitelství jsou léčivé účinky látek z různých částí břízy známy již od pradávna. Březová voda, tedy míza vytékající z poraněné kůry živé břízy má velmi dobré regenerační a podpůrné účinky pro růst a kvalitu vlasů. Extrakty mladých větviček, pupenů a mladých lístků břízy jsou používány v různých potravinových doplňcích, šťávách a sirupech v jarních očistných a ozdravných kůrách. Rovněž použití choroše rostoucího na břízách (grib čaga) pro podpůrnou léčbu rakoviny je v lidovém léčitelství také popisováno. Použití březových větviček v saunách je snad nejznámější využití břízy v lidovém léčitelství.

Ani březová kůra by však neměla zůstat bez našeho povšimnutí, protože obsahuje vysoké procento látek triterpenického původu (betulin, lupeol), které mají významné biologické účinky. Jak známo, kůra starších bříz má bílou barvu, která je právě způsobena hlavní obsahovou látkou – betulinem. Betulin je v současné době intenzívně zkoumán zejména pro své pozitivní účinky – má ochrannou funkci na játra, antiflogistické, protivirové účinky a některé jeho deriváty jsou testovány v boji proti rakovině, HIV a další.3

Monoterpeny: Nejrůznější silice a vůně, které jsou obsaženy v rostlinách nebo koření, jsou známy velice dlouhou dobu a stále jsou hojně využívány, ať již v parfumerii, v kuchyni nebo pro své významné blahodárné účinky. Uveďme pár nejznámějších příkladů – citrónová a pomerančová silice (tvoří převážně limonen), mátová silice (hlavní složka menthol), eukalypt, kafr a mnohé další. Kromě notoricky známých vlastností (např. eukalyptu, kafru a mentholu na ucpaný nos při rýmě) mají však také další prospěšné účinky – antiseptické, antimikrobiální/dezinfekční a protiplísňové. Některé monoterpeny jsou testovány jako léky proti rakovině.

 

Přírodní látky obsažené v krémech Be2la

α-terpinenol – monoterpen,  který je obsažen zejména ve stálezeleném keři – Kajeputu střídavolistém jehož domovinou je Austrálie (pouze ve standardní verzi, v soft verzi není)

citral, D-limonen, linalool, geraniol  – monoterpeny,  hlavní obsahové složky citronové a pomerančové silice,

jonony a irony – seskviterpeny, které jsou obsaženy ve fialkové silici a vůni kosatce,

betulin,  lupeol,  kyselina betulinová – triterpeny, hlavní obsahové složky svrchních vrstev březové kůry,

heřmánkový olej – získaný citlivou destilací s vodní párou z heřmánku, obsahuje mimo jiné protizánětlivý a hojivý modrý chamazulen, dále bisabolol a farnesen (opět seskviterpeny).

Jak funguje Be2la: Extrakt břízy (triterpenická složka), heřmánek a allantoin regenerují, vyhlazují a hojí pokožku. Extrakt stálezeleného keře (tea tree olej) má významné antiseptické, antimikrobiální a antimykotické účinky, které pomáhají při hojení různých drobných poranění, oděrek, infekcí, plísňových onemocnění kůže. Olivový olej a lanolin příjemně promašťují pokožku a navracejí ji ztracenou pružnost, vláčnost a měkkost.

 

Reference:

1. Jiří Janča a Josef A. Zentrich: Herbář léčivých rostlin (5 svazků + 2 dodatečné), nakl. Eminent, Praha 2008.

2. Essential Oils - Natural Remedies, Althea Press, Berkeley, California 2015.

3. http://www.betulinines.cz/index.php?page=triterpeny

 

Pro další informace navštivte www.be2la.cz nebo www.betulinines.cz